poniedziałek, 15 maja 2017

Obrazy Matki Bożej łaskami słynące w woj. śląskim część 2

<<-- Przejdź do części 1

Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej

Miejscowość: Rychwałd (woj. śląskie)

Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej
 
Obraz Matki Bożej w Rychwałdzie
Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej
    Rychwałd to mała miejscowość koło Żywca położona w województwie śląskim, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej a w nim cudowny obraz. 


     Umieszczony w 1644 roku w małym drewnianym kościółku obraz Maryi szybko zasłynął licznymi łaskami i cudami. Już trzy lata później odnotowano pierwszy cud. Jak można przeczytać w dokumentach, Elżbieta Karska z Bibersztyna, dzierżawczyni dworu w Rychwałdzie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) zauważyła, że obraz mienił się różnymi barwami, a następnie została uzdrowiona z raka skóry czy też szpecącej blizny na twarzy. Uzdrowiona została także jej córka i mąż. Pod wpływem tych wydarzeń Elżbieta Karska oddała w opiekę Matce Bożej całą swoją rodzinę, a za jej przykładem poszli inni. 


     W kościele w prezbiterium można oglądać dwa obrazy, które przedstawiają cuda Matki Bożej. Na ścianie po prawej stronie ołtarza znajduje się polichromia przedstawiająca cudowne uzdrowienie Małgorzaty Wieczorkowskiej, żony burmistrza Żywca, która miała chorą nogę. Przed cudowny obraz dowieziono ją na wozie. Gdy po Mszy świętej powróciła do domu, już sama zeszła z wozu i zaczęła chodzić.


     Na malowidle po lewej stronie prezbiterium uwieczniono moment składania podziękowania przez szlachciankę z pobliskiego dworu w Ślemieniu – Zofię Kuźnikowską. Kobieta dziękowała za przywrócenie życia dziecku, które udusiło się zostawione bez opieki. Zrozpaczona matka poszła do Matki Bożej Rychwałdzkiej, by za Jej wstawiennictwem Pan Bóg ją pocieszył. Wtedy dziecko ożyło.


     13 grudnia 1658 roku biskup Mikołaj Oborski wydał dekret, w którym ogłosił, że obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej jest cudowny i polecił proboszczowi szerzyć nabożeństwo do Matki Bożej w tym obrazie. 


     Odwiedzając sanktuarium w Rychwałdzie, nie sposób nie zauważyć gablot, w których zostały umieszczone wota dziękczynne za otrzymane łaski.


     Tradycją zapoczątkowaną w latach 70. XX wieku są odprawiane trzynastego dnia każdego miesiąca od maja do października nabożeństwa fatimskie. 


     Odpusty w sanktuarium w Rychwałdzie odbywają się w następujące dni:

  • w niedzielę Trójcy Świętej,
  • w niedzielę po 16 lipca – Matki Bożej Szkaplerznej,
  • 2 sierpnia – Matki Bożej Anielskiej,
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP,
  • 4 października – św. Franciszka z Asyżu,
  • 6 grudnia – św. Mikołaja, patrona kościoła i parafii,
  • 8 grudnia – Niepokalanego Poczęcia NMP.

Obraz Matki Bożej SzczyrkowskiejNazwa: Obraz Matki Bożej Szczyrkowskiej

Miejscowość: Szczyrk (woj. śląskie)

Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Obraz Matki Bożej Szczyrkowskiej w Szczyrku
Obraz Matki Bożej Szczyrkowskiej

    W Szczyrku, mieście w województwie śląskim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka. 

     Początek kultu Matki Bożej w Szczyrku na Górce sięga 1894 r., kiedy to miały tu miejsce cudowne objawienia. Wtedy to 12-letnia Julianna Pezda widziała Matkę Bożą. Oto jej pierwsza relacja: „Jednego dnia rano, kiedy szłam zbierać grzyby, pod bukiem zauważyłam jakąś Panią, miała czarne dłonie i twarz ciemną, brązowe szaty, kiwającą na mnie palcami, wtedy uciekłam do domu”. Mimo początkowego strachu dziewczynka zaczęła wracać w to miejsce. 

     Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Maryja ukazywała się na Górce przez kilka miesięcy, a widzenia były udziałem także trzech innych dziewczynek. Matka Boża objawiała im się, zachęcając do modlitwy. Szczególną uwagę zwróciła na szkaplerz, poleciła także odmawiać Anioł Pański i śpiewać Godzinki. Obiecała, że w miejscu objawień wytryśnie źródło i poleciła wybudowanie tam kaplicy, a w przyszłości kościoła, w którym będzie się odprawiać „dużo Mszy świętych”. 

     Matka Boża objawiała się niemal każdego dnia. Najbardziej wyraźne widzenia bywały w niedziele i w święta Maryjne. Kronikarz podaje, że wizjonerki unosiły się podczas modlitwy. Wielu doznawało uzdrowień. Zawsze towarzyszyła im głęboka wiara. 

     Najświętsza Maryja Panna ukazywała się w różnych wizerunkach, najbardziej jednak w wizerunku Pani Częstochowskiej. Według relacji wizjonerek Matka Boża mówiła do nich następujące słowa: „Nie bójcie się, ja jestem Pani z Częstochowy. Odmawiajcie „Zdrowaś Maryjo”. 

     Jeszcze jesienią 1894 r. społeczeństwo biednej wówczas wioski Szczyrk wzniosło na miejscu objawień drewnianą kaplicę. Według przekazów, w dniu rozpoczęcia prac z suchego zbocza miał wypłynąć strumyk wody. Szybko też zaistniała potrzeba budowy nowej, większej kaplicy. 

     Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, Wspomożycielki i Królowej Beskidów w Szczyrku oprócz nazwy oficjalnej znane jest od kilku lat jako „Góra Błogosławieństw” z uwagi na fakt, że Salezjanie opiekujący się Sanktuarium, regularnie błogosławią małżeństwa, brzemienne matki, dzieci, młodzież, chorych, wdowy i wdowców, poszukujących pracy oraz uzależnionych. 

     Obok głównego kościoła wybudowano Kaplicę Objawienia z pniem buka, na którego tle ukazała Matka Boża. W pobliżu znajduje się również grota z cudownym źródełkiem. 

     W dniach 31 stycznia, 3 maja i 15 sierpnia odbywają się tu odpusty maryjne.Polecane artykuły:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz