środa, 3 maja 2017

Obrazy Matki Bożej łaskami słynące w woj. śląskim część 1

<<-- Przejdź do poprzedniej prezentacji

    Artykuł prezentuje następujące cudowne obrazy Matki Bożej słynące z łask:


  • Obraz Matki Bożej Gołyskiej
  • Obraz Matki Bożej Cieszyńskiej
  • Obraz Matki Bożej Kończyckiej
  • Obraz Matki Bożej Pani Korbielowskiej
  • Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej
  • Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej
  • Obraz Matki Bożej Szczyrkowskiej


Obraz Matki Bożej Gołyskiej



Nazwa: Obraz Matki Bożej Gołyskiej
Miejscowość: Chybie (woj. śląskie)
Miejsce: Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

Obrazy Matki Bożej łaskami słynące
Obraz Matki Bożej Gołyskiej

    Obraz znajduje się we wsi Chybie w powiecie cieszyńskim (województwo śląskie) w kościele Chrystusa Króla podniesionego do rangi Maryjnego Sanktuarium Lokalnego Matki Boskiej Gołyskiej. 

     Nazwa „Gołyska” pochodzi od nazwy części parafii w Zarzeczu zwanej Gołyszem, gdzie stała dawniej Kaplica Matki Boskiej, zwana potocznie Gołyską. W związku z budową zbiornika zaporowego na tych terenach znanego w tej chwili jako Jezioro Goczałkowickie przeniesiono obraz Matki Bożej Gołyskiej do kościoła w Chybiu. Co ciekawe, w okolicy Zarzecza krążyła od dawien dawna przepowiednia o wielkiej wodzie, która zburzy kościoły, zaleje wieś i wyprowadzi z niej cudowny obraz. Prorocze słowa spełniły się 10 maja 1953 r., kiedy to właśnie wieś została zalana wodą w związku z budową zbiornika wody.

     Ks. Teodor Schmidt, który był proboszczem w Zarzeczu w latach 1847-1870 w założonej przez siebie kronice tak pisze o tym cudownym obrazie:

     „Powstanie kaplicy w Gołyszu datuje się od roku 1768. Podług rocznika w języku polskim, znajdującego się na probostwie, na miejscu dzisiejszej kaplicy stał zupełnie prosty słup z Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Przez szereg lat widziano nad tym słupem niezwykłą jasność na niebie, która miała być przez naocznych świadków stwierdzona. Lud wziął to jako znak, że Matka Boża chce sobie obrać to miejsce na siedzibę. Ponieważ w Zarzeczu na on czas wsi wielkiej nie było ani kościoła, ani większej kaplicy, przeto tutejsi mieszkańcy, należący do parafii Strumienia zbudowali drewnianą kaplicę, która jednak nie była wielką i nie mogła nawet pomieścić cząstki ludności, tym bardziej, że lud okoliczny coraz gromadniej przybywał w to miejsce dla uproszenia sobie łask Matki Boskiej”. 

     Jedna z legend mówi, że w 1764 r. pracujący u słynnego w Zarzeczu gospodarza Gzela pachołek o imieniu Jędrek wybrał się z pielgrzymką na Jasną Górę. W czasie wędrówki napotkał przydrożny stragan z dewocjonaliami i postanowił kupić wystawiony obraz Maryi, na który nie wystarczyło mu pieniędzy. Z żalem odchodził od straganu, gdy wtem zerwał się silny wiatr, który uniósł obraz w powietrze i włożył go w jego ręce. Kramarz, widząc w tym udział sił nadprzyrodzonych, postanowił podarować go Jędrkowi, sprawiając mu tym niezmierną radość. Po powrocie do wsi pachołek pochwalił się całym zdarzeniem przed sąsiadami i wspólnie postanowili powiesić obraz Matki Boskiej w centralnym punkcie wioski na lipie.

     Najwięcej pielgrzymów przybywa do Chybia na odpust, który od kilkunastu lat obchodzony jest w trzecią niedzielę maja. 


Obraz Matki Bożej Cieszyńskiej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Cieszyńskiej
Miejscowość: Cieszyn (woj. śląskie)
Miejsce: Kościół św. Marii Magdaleny (Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej)

Obrazy Matki Bożej łaskami słynące w woj. śląskim
Obraz Matki Bożej Cieszyńskiej

    Obraz Matki Bożej Cieszyńskiej znajduje się w Cieszynie (woj. śląskie) w głównym ołtarzu kościoła św. Marii Magdaleny, który został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej. 


     Obraz pochodzi z końca XVII wieku, a o jego cudowności świadczy ogrom wotów, jakie przy nim złożono. 


     Odpusty odbywają się w następujące dni:

  • niedziela po 22 lipca -- ku czci św. Marii Magdaleny,
  • pierwsza niedziela września ku czci św. Melchiora Grodzieckiego.


Obraz Matki Bożej Kończyckiej



Nazwa: Obraz Matki Bożej Kończyckiej
Miejscowość: Kończyce Małe (woj. śląskie)
Miejsce: Kościół Narodzenia NMP (Sanktuarium Matki Bożej Kończyckiej)

cudowne obrazy Matki Bożej łaskami słynące
Obraz Matki Bożej Kończyckiej

    Kończyce Małe to wieś w gminie Zebrzydowice (woj. śląskie) przy drodze Jastrzębie-Zdrój – Cieszyn.

     Największą wartość w kościele Narodzenia NMP podniesionego do rangi sanktuarium (Sanktuarium Matki Bożej Kończyckiej) ma uznawany przez miejscową ludność za cudowny XVI-wieczny obraz „Matki Boskiej Kończyckiej”, zwanej także „Madonną z kwiatem mlecza”. Do XIX wieku był on celem pielgrzymek z całego Śląska Cieszyńskiego, a także z Prus. 

     Obraz uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce z dużych obrazów Matki Bożej. Przedstawia Madonnę z kwiatem mlecza. 

     Od roku 1980 co tydzień odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Kończyckiej, a od 1985 w każdy drugi piątek miesiąca parafianie, a także pielgrzymi gromadzą się na modlitewnym czuwaniu nocnym, które obecnie trwa od godziny 20 do 24.




Obraz Matki Bożej Pani Korbielowskiej



Nazwa: Obraz Matki Bożej Pani Korbielowskiej
Miejscowość: Korbielów (woj. śląskie)
Miejsce: Kościół NMP Królowej Aniołów (Sanktuarium Matki Bożej Pani Korbielowskiej)

cudowne obrazy Matki Boskiej
Obraz Matki Bożej Pani Korbielowskiej

     Korbielów to wieś w powiecie żywieckim (woj. śląskie) leżąca 19 km na południowy wschód od Żywca.

     Na terenie Korbielowa znajduje się Kościół NMP Królowej Aniołów podniesiony do rangi Sanktuarium poświęconego Matce Bożej Pani Korbielowskiej. To w nim znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej słynący z wielu łask. Obraz ten pochodzi ze świątyni ojców dominikanów w Bohorodczanach na dawnych kresach wschodnich w diecezji lwowskiej. 

     Parafię ustanowiono w 1691 roku i z tego też roku pochodzi pierwsza wzmianka o obrazie. 

     Uroczystość odpustowa jest obchodzona w pierwszą niedzielę po 2 sierpnia. 



Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej



Nazwa: Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej
Miejscowość: Rajcza (woj. śląskie)
Miejsce: Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza

obrazy znane z czynienia cudów
Obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej

    Rajcza to wieś gminna położona w powiecie żywieckim, w województwie śląskim.

     W kościele św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w głównym ołtarzu znajduje się najcenniejszy zabytek – obraz Matki Bożej podarowany w 1669 r. przez króla Jana Kazimierza (zwany stąd obrazem Matki Bożej Kazimierzowskiej lub „Madonną z warkoczem”).

     Od roku 1996 kościół ma status sanktuarium lokalnego, co wiąże się z uznanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Kazimierzowskiej, który jest czczony w całej okolicy, a Rajcza jest w tej chwili jednym z czterech sanktuariów maryjnych na Żywiecczyźnie. 

     Historia kościoła i obrazu rozpoczyna się dnia 4 lipca 1669 roku. W tym to dniu delegacja górali rajczańskich przybyła do zamku żywieckiego, by prosić króla Jana Kazimierza o pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy. Przebywający po abdykacji na rodzinnych włościach król, przed wyjazdem do Francji, wydał pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy i równocześnie podarował góralom swój ulubiony obraz Madonny Częstochowskiej, do którego, jak pisze kronikarz „miał osobliwe nabożeństwo”. Najprawdopodobniej obraz ten król otrzymał od ojców Paulinów na Jasnej Górze.

     Kościół w Rajczy jest miejscem licznych pielgrzymek. W okresie od maja do października odbywają się w nim uroczyste nabożeństwa fatimskie. Nabożeństwa te odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca od maja do października. Na szczególne wspomnienie zasługuje również Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – wierni piszą prośby i podziękowania, które odczytywane są w każdą środę podczas nowenny. 

     O udzielaniu łask w tym miejscu świadczą napływające z różnych stron podziękowania gromadzone w specjalnej księdze przechowywanej w parafii. Ludzie dziękują przede wszystkim za uzdrowienie siebie lub kogoś z najbliższej rodziny.







Polecane artykuły:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły