poniedziałek, 15 stycznia 2018

Obrazy Matki Bożej cudami słynące w woj. podlaskim część 3

<<-- Przejdź do części 1

Obraz Matki Bożej Rajgrodzkiej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Rajgrodzkiej
Miejscowość: Rajgród (woj. podlaskie)
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Rajgrodzkiej

cudowne obrazy Matki Bożej
Matka Boża Rajgrodzka
Kościół Narodzenia NMP, który został wyniesiony do rangi sanktuarium, znajduje się w miejscowości Rajgród w powiecie grajewskim. Ołtarz główny w tym sanktuarium ze słynącym łaskami cudownym obrazem Matki Bożej, który ma ponad 200 lat, zasłaniany jest na co dzień obrazem św. Anny z Maryją jako dziewczynką.

Jak głosi tradycja, Matka Boża miała się objawić na maleńkiej wysepce Jeziora Rajgrodzkiego. Na tej wysepce wierni zbudowali kapliczkę i umieścili w niej obraz.

Druga wersja podaje, że pewnego razu rybacy wyłowili skrzynię, w której znajdował się obraz Madonny z Dzieciątkiem. W nocy jeden z rybaków miał sen, podczas którego Maryja powiedziała, że chciałaby, aby ów obraz umieścić na małej wysepce naprzeciw kościoła.

Cudowny wizerunek był i jest otoczony szczególną czcią parafian i licznie przybywających pielgrzymów, dawne dokumenty mówią o bardzo licznych wotach. Inwentarium parafialne z 1650 r. podaje spis licznych wotywnych przedmiotów składanych przed obrazem Maryi. W XVIII w. przy obrazie Matki Bożej wisiały setki tabliczek srebrnych, różańców, sznurów pereł, pierścionków, zausznic, nóżek, rączek i tym podobnych wotów. Z darów tych wykonana została obecna srebrna sukienka obrazu. 


Obraz Matki Bożej Studzienicznej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Studzienicznej
Miejscowość: Augustów-Studzieniczna (woj. podlaskie)
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej


Obrazy matki bozej słynące z cudów
Matka Boża Studzieniczna


Studzieniczna była dawniej samodzielną wsią, a obecnie jest ulicą o tej samej nazwie, jako część miasta Augustów. 

Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej w postaci kaplicy stoi w obrębie dawnych wysepek, prawie zewsząd otoczone wodą, z rosnącymi wokół wyspy białymi wodnymi liliami. Do sanktuarium prowadzi wąska grobla. W środku kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej będący wierną kopią Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obok kaplicy stoi studnia, z której w powszechnym przekonaniu pielgrzymów woda ma właściwości uzdrawiające, zwłaszcza w przypadku chorób oczu i skóry. 

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z ok. 1700 r. Sprawozdanie z wizytacji duszpasterskiej dekanatu wspomina mianowicie o miejscu „słynącym z łask i cudów”. 

Dokonało się tu wiele uzdrowień duchowych i fizycznych. Wyrazem wdzięczności uzdrowionych były zawieszane przy obrazie wota. W dokumentach sanktuarium znajdują się potwierdzone przez lekarzy zapisy o uzdrowieniach – zwłaszcza dzieci, z ciężkich chorób oczu (nawet całkowitego niedowidzenia), chorób skóry, a także innych schorzeń. 

W XIX wieku Studzieniczna stała się jednym z ważniejszych ośrodków odpustowych w diecezji augustowskiej (sejneńskiej). Pątnicy gromadzili się przede wszystkim na odpust w Zielone Święta i św. Anny.








Polecane artykuły:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły