piątek, 9 czerwca 2017

Obrazy Matki Bożej słynące łaskami w woj. łódzkim część 1

<<-- Przejdź do części 1 cyklu

Artykuł prezentuje następujące cudowne obrazy Matki Bożej:

  • Obraz Matki Bożej Pocieszenia Oblubienicy Ducha Świętego,
  • Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej Matki Kościoła,
  • Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej,
  • Obraz Matki Bożej Rudzkiej,
  • Obraz Matki Bożej Pocieszenia,


Obraz Matki Bożej Pocieszenia Oblubienicy Ducha Świętego


Nazwa: Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Miejscowość: Bęczkowice (woj. łódzkie)
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Obraz Matki Bożej bęczkowice
Obraz Matki Bożej Pocieszenia

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego we wsi Bęczkowice koło Trzepnicy (powiat piotrkowski) ma dwa miejsca kultu Matki Bożej: znane w Polsce sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia potocznie zwane Pocieszną Górką oraz znajdujący się w kościele parafialnym obraz Matki Bożej Bęczkowickiej. 

Pierwotna kaplica zbudowana na Pociesznej Górce, o której wiemy, była drewniana. To w tym miejscu, jak mówią przekazy źródłowe „modlący się łask Bożych dostępują od niepamiętnych czasów”. Wiadomo, że pod koniec XVIII wieku została wybudowana nowa, murowana z fundacji młynarza Szymona Tyrko z Borowca. Kroniki parafialne podają, że poprzednia, drewniana kapliczka stała na Pociesznej Górce ponad dwieście lat. Najstarsze wzmianki o tym obrazie pochodzą z XVII wieku. Już wtedy słynął on z łask. 

Przyczyną ufundowania nowej kaplicy miało być przedziwne zdarzenie. Według podania ludowego zamieszkiwali w tej okolicy dwaj bracia nazwiskiem Tyrko. Jeden z nich był młynarzem na Borowcu, drugi leśniczym we dworze. Pewnego razu młynarz wybrał się na targ do Rozprzy, aby sprzedać wołu. Gdy wracał do domu z pieniędzmi, wyszedł mu na spotkanie brat i czekał na niego na skraju lasu pod Mierzynem. Kiedy ten się zbliżał, zaczął do niego mierzyć z fuzji, co zauważył młynarz i wezwawszy pomocy Maryi, krzyknął do brata. Leśniczy się zląkł i nie pociągnął za spust. Wkrótce zachorował i zmarł. Kiedy zabijano trumnę i mieli go pogrzebać, odrzucił wieko, usiadł na trumnie, potem wstał nic nie mówiąc. Rozkazał tylko, żeby namalować obraz. Brat młynarz spełnił jego życzenie. Gdy obraz był już gotowy, położył się z powrotem do trumny i zmarł. Obraz umieszczony został na Pociesznej Górce i wisi tam do dzisiaj.

Podania opowiadają, że „pewnego razu nastała w okolicy ogromna susza. Po usilnych modlitwach do Matki Bożej wznoszonych przez lud na Pociesznej Górce, za kaplicą wytrysnęło źródło”. Pielgrzymi czerpali z niego wodę, aby przemyć chore miejsca swoich ciał i przez to wyprosić pomoc Matki Bożej. 

Jak wynika z przekazów źródłowych i podań ludowych, na Pociesznej Górce już od co najmniej 400 lat gromadzą się czciciele Matki Bożej Pocieszenia na doroczny odpust w dniu Zesłania Ducha Świętego. To święte miejsce jest im wszystkim bardzo bliskie. Doświadczają tu wyjątkowej obecności Matki Bożej. To przed Nią otwierają swoje serca i umysły, polecając Jej wszystkie sprawy osobiste i rodzinne. Tutaj doznają duchowego wsparcia, umocnienia i pociechy. Z tej to przyczyny od niepamiętnych czasów, na wszystkie parafialne obchody odpustowe, które gromadzą największe tłumy czcicieli Matki Bożej Pocieszenia, obraz był zawsze przenoszony w uroczystej procesji z kościoła do kaplicy na Pocieszną Górkę. To przed nim odbywały się wszystkie uroczyste liturgie. 

Za otrzymane łaski, podobnie jak przed wiekami, pątnicy składają u Matki Bożej swoje wota i ofiary na potrzeby parafii. Świadectwem ich modlitw i przywiązania do Matki Bożej są wpisy do Księgi próśb i podziękowań sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na Pociesznej Górce i do Księgi próśb i podziękowań sanktuarium Matki Bożej Bęczkowickiej Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. 

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w kościele odprawiane są nabożeństwa do Matki Bożej Pocieszenia, podczas których przed Jej cudownym obrazem odczytywane są podziękowania i prośby wpisywane przez parafian i pielgrzymów.



Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej Matki Kościoła


Nazwa: Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej
Miejscowość: Pajęczno (woj. łódzkie)
Miejsce: Kościół Wniebowzięcia NMP

Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej
Obraz Matki Bożej Pajęczańskiej

W mieście Pajęczno w województwie łódzkim znajduje się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podniesiony do rangi Sanktuarium Maryjnego z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. XVI w. 

Pierwszy opis cudów odnotowano 25 marca 1533 r. i dotyczył uzdrowień z nieuleczalnych chorób. Innym znanym faktem było cudowne uwolnienie z niewoli pogańskiej Jana Koniecpolskiego, który zeznał wobec świadków, iż miało to miejsce po zawierzeniu się Matce Bożej Pajęczańskiej. Wyrazem uzyskanych łask były liczne wota zawieszane wokół obrazu. 

O sławie ikony Pajęczańskiej pisał ks. A. Fridrich, który zaznaczył, iż „prawie każdej niedzieli przy tym obrazie znakomite działy się cuda za sprawą Matki Najświętszej nad wszystkimi chorymi, cierpiącymi, umierającymi, umarłymi, ślepymi, zdesperowanymi, pozbawionymi mowy, którzy ze wszystkich stron napływali”. 



Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej
Miejscowość: Rozprza (woj. łódzkie)
Miejsce: Sanktuarium NMP Matki Życia (Kościół św. Wojciecha)


Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej
Obraz Matki Bożej Rozprzańskiej
Obraz Najświętszej Marii Panny nazywanej Rozprzańską Matką Życia, który znajduje się w głównym ołtarzu kościoła we wsi Rozprza (powiat piotrkowski), został podarowany 12 września 1676 r. przez Jana Puszkowskiego. W aktach parafialnych czytamy, iż został on „wprawiony w ołtarz wielki cudami i łaskami wsławiony, po których liczne wota różne do tego obrazu podawali”. 

O rozwoju kultu Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy świadczy również szesnaście udokumentowanych cudów z przełomu XVIII i XIX stulecia.








Polecane artykuły:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły