poniedziałek, 12 czerwca 2017

Obrazy Matki Bożej słynące łaskami w woj. łódzkim część 2

<<-- Przejdź do części 1

Obraz Matki Bożej Rudzkiej


Nazwa: Obraz Matki Bożej Rudzkiej
Miejscowość: Ruda (woj. łódzkie)
Miejsce: Sanktuarium MB Rudzkiej (Kościół św. Wojciecha)

obraz Matki Bożej Rudzkiej
Matka Boża Rudzka
Ruda to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim leżąca na południe od Gliwic, na szlaku do Raciborza. Kościół św. Wojciecha w tej wsi został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Znajdują się w niej jedyne na Śląsku relikwie Św. Walentego oraz relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Historia rudzkiego sanktuarium związana jest ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej zwanej Pokorną pochodzącym z XV wieku. Kult maryjny rozwijał się od początku obecności obrazu w Rudach. Najpopularniejszą formą kultu obrazu Matki Boskiej Rudzkiej były pielgrzymki. Świadectwem tych czasów są zachowane spisy wotów oraz namalowane w tym czasie kopie rudzkiego wizerunku. Rudy są najstarszym na Śląsku miejscem kultu maryjnego. 

Z czasów wojny trzydziestoletniej pochodzi pierwszy zapis o cudzie za wstawiennictwem Maryi. W 1642, kiedy do klasztoru zbliżały się wojska protestanckie, zakonnicy wzięli obraz i udali się przed kościół z procesją. Nad klasztorem pojawiła się mgła, która zmyliła orientację Szwedów i odwiodła ich od klasztoru. 

W sanktuarium rudzkim odbywają się między innymi następujące uroczystości diecezjalne; pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych, pielgrzymka inwalidów słuchu, pielgrzymka Dzieci Maryi, pielgrzymka ministrantów, w drugą sobotę czerwca. Uroczystość Matki Boskiej Rudzkiej przypada w święto Nawiedzenia NMP, a obchodzona jest w ostatnią niedzielę maja.


Obraz Matki Bożej Pocieszenia


Nazwa: Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Miejscowość: Wieluń (woj. łódzkie)
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Obraz Matki Bożej Pocieszenia
Matka Boża Pocieszenia

Od samego początku obraz Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu uważano za słynący łaskami i otaczano kultem. Pierwsze wiadomości na ten temat podaje przeor wieluńskiego konwentu Augustianów o. Amadeusz Małaczyński w kronice z roku 1686: W kościele znajduje się sławny obraz Matki Bożej, który Bóg raczył ozdobić łaskami. Do tego obrazu przybywa wielu wiernych, którzy znajdują tutaj ulgę w swoich trudnościach, pociechę w nieszczęściach oraz uzdrowienie w chorobach i w dowód wdzięczności zostawiają swoje wota. 

Przybywający pielgrzymi z wdzięczności za otrzymane łaski pozostawiają przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia dziękczynne wota, które umieszczane są w gablotach na ścianach kaplicy. 

Istnieje stary zwyczaj, który przetrwał do dziś, że w czasie odpustu przypadającego na pierwszą niedzielę po 28 sierpnia, matki oddają swoje dzieci w opiekę Maryi.








Polecane artykuły:


1 komentarz:

  1. Mam 1 ... Tez z korona w klejnotach..
    Chyba odnowicielka . bo co 20 lat sam sie czysci

    OdpowiedzUsuń

Reklama

Wspomóż mnie lub zostań moim patronem już od 5 zł - sprawdź szczegóły